חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

עדשות AMD COMFORT / פיטר חבש M.sc

חברת "Multilens"  באמצעות נציגה "המרכז לראייה ירודה" הציגה לאחרונה עדשות  תחת השם AMD Comfort  המשפרות את חדות הראייה ומיועדות למטופלים בעלי ראייה ירודה בדרגות נמוכות ובינונית, בזמן  שעדשות רגילות אינם נותנים תשובה מספקת למטופלים כאלה. לדוגמא מטופל בעל חדות ראייה של 6/18 עם התיקון האופטי האופטימאלי אינו זכאי לרישיון נהיגה. בשימוש בטלסקופים חדות ראייה משתפרת אך שדה הראייה מצטמצם במידה רחבה מצב שמגביל את הפציינט ומונע ממנו נהיגה או אפילו תנועה חופשית.

פציינטים בעלי חדות ראייה נמוכה מחפשים דרכים לשיפורה בלי להגבילם בעזרים כבדים שלא ממש נזקקים להם ברמה של החדות הקיימת אצלם.

משקפיים עם עדשות AMD Comfort   שמטרתם לשפר חדות ראייה בדרגה נמוכה עד בינונית מתבססים על שני עקרונות שכל אופטומטריסט נחשף אליהם במהלך לימודיו.

עקרון ראשון: הגברת קונטרסט.

הגברת קונטרסט משפרת את חדות הראייה ונותן הרגשה טובה לפציינטים בעלי חדות ראייה נמוכה ואפילו לתקיני ראייה. על ידי ציפוי העדשה בפילטרים הבולעים את אורכי הגל הקצרים של הרקע (פילטר הבולע אורכי גל כחולים) אנו מגבירים את הקונטרסט החיובי. פילטרים אלו  נקראים Cut Off Filter
למשל:Cut Off Filter  450nm  פירושו פילטר שבולע כל קרינה מתחת450nm .

אנו מבחינים שבעדשות AMD comfort   חוסמים את אורכי הגל הקצרים אך נמנעים מלחסום אותם לחלוטין כדי לאפשר ראייה בכל אורכי הגל   .

פילטרים המגבירים קונטרסט מיועדים במיוחד לבעלי ראייה ירודה בשלבים ראשוניים כמו AMD, לציידים  ולאנשים המתאמנים במטווח וכדומה. גם יצרני משקפי השמש משתמשים בציפוי פילטרים הבולעים אורכי גל קצרים במטרה לחדד ראייה בזמן שעוצמת הקרינה הנכנסת לעיניים פוחתת. ישנים אנשים שהרכיבו עדשות אלו גם בנהיגת לילה בטענה שזה משפר את חדות הראייה אך גישה זו לא נכונה, הרי בלילה חובה שהעדשות יהיו שקופות ללא הפחתה בעוצמת קרינת  האור העוברת, וללא חסימת אורכי גל נראים.

עקרון שני: עדשות אניסוקוניות – גורם הצורה Shape Factor

 עדשות אניסוקוניות מתבססות על שני גורמים.
גורם הכוח Power Factor = P.F וגורם הצורהShape Factor = S.F
Spectacle Magnification = SM

​גורם  הכוח הוא בעל ההשפעה העיקרית  בהגדלת משקפיים SM , מכיוון שלמטופל נקבע מרשם המתאים לתיקון הליקוי, אין אנו יכולים לשנותו, לכן גורם הצורה הוא היחיד במקרה זה שניתן לשנותו ולגרום להגדלה  ב-SM , והכוונה לשנות את מבנה העדשה ולגרום להגדלת הדמות באחוזים בודדים.

 ישנם שלושה גורמים המשפיעים על גודל הדמות:  כוח הקימור הקדמי של העדשה , עובי מרכזי  ואינדקס שבירה .
על ידי שינוי אחד הגורמים או כולם יחדיו ניתן לגרום להגדלת הדמות ללא שינוי בכוח הדיאפוטרי של העדשה.

החברה מציגה שתי עדשות אחת בשם AMD-I שמגדילה את הדמות ב- 3%, כאשר  הקימור הקידמי בעל  עוצמה כ- D9.00 +  והעדשה השניה בשם AMD-II שמגדילה  את הדמות ב- 6%, כאשר הקימור הקידמי בעל עוצמה כ- D11.00+

העובי המרכזי הוגדל באופן משמעותי ונבחר אינדקס שבירה 1.5, מכיוון שהגדלת אינדקס השבירה גורמת להקטנת הדמות וזה בניגוד למטרה שלה נועדו העדשות.

יצור עדשה בעלת קימור קדמי D11.00+ ועובי מרכזי כ- 7.8mm .

יגרום להגדלה של 6% . הגדלה זאת מתייחסת לעדשות עם מרשם Plano כך שבעדשות חיוביות ההגדלה תגבר ובעדשות שליליות תקטן כי גורם הכוח נלקח בחשבון.

בהגדלה של 3% קימור הקדמי של העדשה מתון יותר והעובי המרכזי יותר קטן .

שילוב שני העקרונות של הגברת הקונטרסט והגדלת הדמות יכול לשפר את חדות הראייה באופן משמעותי  למטופלים. תהליך זה אינו מצמצם את שדה הראייה באופן הפוגע באורח החיים ובהתנהלות היומיומית של המטופל, אלא שומר על מהלך חיים נורמלי.

מתן עדשות אלו למטופלים עם מחלת AMD  מתחיל או בינוני יכולה לשפר את איכות

החיים של המטופל בתחומים רבים.

מוטב לציין כי ניתן לקבל עדשות אלה עם תיקון אופטי, כעדשות חד מוקדיות SV , כעדשות בי-פוקל וכעדשות פרוגרסיביות עם כוח תוספת עד D4.00+.